Հայազգի բռնցքամարտիկ Վիկ Դարչինյանը, ով ներկայացնում է Ավստրալիան, հերթական անգամ ապացուցեց, որ գերթեթև քաշային կարգում իրեն հավասարն առայժմ չկա: Որքան էլ փորձում էր մրցամարտից առաջ Դարչինյանի վրա հոգեբանական ճնշում գործադրել նրա մրցակից Խորխե Արսեն, շաբաթ երեկոյան Անահայմ քաղաքի Honda Center մարզադահլիճում նա անկարող էր դիմակայել հայ բռնցքամարտիկին:

Թեև մրցամարտը տևեց 11 ռաունդ, ամբողջ ընթացքում ոչ մի կասկած չառաջացավ, որ Վիկը կհաղթի: Ինչպես նշում են վերլուծաբանները, հրաշք էր այն, որ Արսեն կարողացավ ոտքի վրա կանգնել Դարչինյանի ուժգին հարվածների արդյունքում: Դա ապացուցում է, որ Խորխե Արսեն բավական ամուր բռնցքամարտիկ է, սակայն անգամ դա չօգնեց նրան հավասար պայքար մղել Վիկի դեմ: Մրցամարտը կասեցվեց 11-րդ ռաունդում, երբ բժիշկը թույլ չտվեց Արսեին շարունակել մրցամարտն աջ աչքի հատվածում բացվածքի պատճառով:

Այդ պահին արդեն ակնհայտ էր, որ մեր բռնցքամարտիկը չեմպիոն է հռչակվելու:

Այսպիսով, Վիկ Դարչինյանը կարողացավ պահպանել աշխարհի բացարձակ չեմպիոնի կոչումը WBA, WBC և IBF վարկածներով: Հիշեցնենք, որ նա պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտի մեջ առաջ մարզիկն է, որ տվյալ քաշում պահպանում է չեմպիոնի կոչումը երեք վարկածներով:

Tert.am
-----------
После непродолжительной разведки в первом раунде соперники приступили к привычным активным действиям с множеством акцентированных силовых ударов. Дарчинян в этом деле преуспел больше, в то время, как атаки Арсе были довольно прямолинейными.

Известный своей храбростью и стойкостью Арсе проявил недюжинный бойцовский характер, до самого конца не терял надежду на победу и бросаясь на противника с размашистыми крюками, но по ходу боя попадал все меньше и собирая на голову все больше, и на его лице появлялось все больше рассечений.

Во второй половине боя преимущество Дарчиняна стало тотальным, он буквально избивал Арсе на выбор, особенно успешно проходили мощнейшие левые апперкоты и размашистые кроссы слева.

Неоднократно мексиканец был явно потрясен, и Дарчинян пытался добить соперника, но Арсе демонстрировал потрясающую прочность, и каждый раз ему удавалось выстоять. В 11-м раунде избитый и измотанный мексиканец напропускал особенно много, и в одном из эпизодов он провалился в канаты и запутался в них.

В перерыве между 11-м и 12-м раундами рефери остановил поединок по совету доктора из-за опасных рассечений около глаз Арсе. Стоит отметить, что решающее рассечение Арсе получил, провалившись и проехавшись лицом по канату.

Хорхе Арсе же явно собирался продолжить бой и протестовал против остановки, но было поздно. Итог - блестящая победа Дарчиняна ТКО 11.


forward